BERND LARSSON IN BERLIN

Processed with VSCOcam with b1 preset

Celebrating the “month of photography”, the Photography Museum in Berlin is now presenting Bernd Larsson’s well known snaps of the devastated Berlin in the wild 70s. Whether you’re a fascinated tourist or a local, trying to understand the city a bit more, it’s definitely worth visiting!

Muzeum Fotografie přišlo před nedávnem se skvělou výstavou Bernda Larssona, která určitě stojí za vidění – ať už jste se v Berlíně ocitli náhodou, nebo jste tu cíleně jako fanoušek historie a umění, vyplatí se na ni zajít! 

Larsson’s uniqueness lies in his multiple perspectives. He was there when students were protesting in the eastern Berlin, he captured the irony of streets being swept by the public cleaning service while the city was still in ruins. He photographed Sowiet soldiers, American soldiers, cultural elites and common people from both sectors. Through the lenses of his camera, he lets you see the history as it was – raw, insane but also very ordinary in its everyday life.

Pokud je na Larssonově perspektivě něco jedinečného, pak je to její všestrannost. Larsson byl totiž během divokých sedmdesátých let zřejmě úplně všude – v západním i východním bloku, Praze, Budapešti, mezi smetánkou i sovětskými vojáky. Na fotkách se mu podařilo zachytit to, co zachytit snad ani nejde – nejen velkolepou historii, ale i každodenní dějiny rozdělenýho města, který jsou zblízka vlastně úplně všední. 

 

Museum der Photographie, Jebensstraße 2 (SBahn Zoologischer Garten)

Advertisements

Author: berlinkiddo

20 y.o. from Berlin/Prague.

One thought on “BERND LARSSON IN BERLIN”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s