AN OPEN LETTER TO: COFFEE PEOPLE

Processed with VSCOcam with f2 preset

Dear coffee people,

Let me make one thing clear at the very beginning: I love my job. I love being surrounded by the amazing Berlin coffee community, I adore how coffee smells like Christmas and happiness and adventures. I love that there are so many things to learn. Even though, while trying to do my first espresso shots with trembling hands and inadequate euphoria, I couldn’t help but notice all the negative connotations the coffee industry created around itself.

Milí a vážení „coffee people“,

Na začátku bych ráda ujasnila jednu věc: miluju svojí práci. Miluju vzrušující a inspirující kávovou kulturu tady v Berlíně, miluju jak kafe voní po Vánocích a dobrodružství a čistý euforii ze života. Miluju taky to, že se toho mám tolik co učit. Zatímco se ale s třesoucíma rukama pokouším o první espresso shoty, nemůžu si nevšimnout, že kolem kávovýho světa a jeho lidí se hromadí spousta negativní energie.

Third wave coffee places are often perceived as a part of an exclusive community. As if you needed a VIP membership AND a PhD to order a flat white. Working at a café myself, I’ve met countless people who were reluctant to actually come in and then ordered the coffee with an apologetic, almost guilty smile on their face. I didn’t understand until I got to see the whole situation from the position of a guest. I’ve come across:

  • Baristas who sneer and roll their eyes whenever someone asks for extra milk for the filter coffee
  • Cafés that set the WIFI password as „Cappuccino“ just to laugh at people who don’t know how to spell it
  • Staff that is answering the informational questions („Is this Arabica?“) with despect, if not rudely.

Well, guess what. You can make the prettiest latte art on Earth and still be a shitty barista -because coffee is, first and foremost, to be enjoyed. The third coffee wave can be seen as a sort of enlightement, but it’s still supposed to be serving coffee, not education. So I’m calling for coffee democracy.

Accept the fact that some guests don’t need to know more. You can gently explain how they might enjoy their favourite treat even more; but if they afterwards decide to order a latte and sweeten it with a gallon of sugar, stay calm and let them – feel welcome.

/photo from Pinterest/

Místa servírující výběrovou kávu jsou často z nějakýho záhadnýho důvodu vnímaný jako chrámy  exkluzivně určený jenom zasvěcencům. Jako by k objednání flat whitu bylo zapotřebí červenýho diplomu A elitního členství. Lidí, kteří se během mých směn zdráhali vstoupit do kavárny, a pak si kávu objednávali s omluvným, téměř provinilým úsměvem, už jsem zažila nespočet. Nějak jsem tomu nerozuměla, dokud jsem se neocitla na druhé straně baru. Narazila jsem totiž na:

  • Baristy co koulí očima a ušklíbají se nad hosty co by si rádi do filtru nalili trochu mlíka
  • Kavárny co WIFI heslo nastaví jako „Cappuccino“ a pak se smějou lidem co to neumí napsat správně“
  • Servis, který na dotazy („Je tohle Arabica?“) odpovídá povýšeně, pokud ne rovnou nepříjemně

No, došla jsem k tomuhle: můžete dělat nejkrásnější kávový tulipány na světě, ale pořád zůstat baristou nanic, dokud nezjistíte, že kafe by mělo být především  radost. Třetí kávová vlna je skvělá věc, v podstatě revoluce, ale servíruje kafe a ne univerzitní skripta. Takže si myslím, že kávová demokracie by byla na místě.

Asi je na čase se smířit s faktem, že někteří hosté se nějak nepotřebují nic naučit. Můžete jim třeba jemně navrhnout, jak by si svoje oblíbený kafe mohli užít ještě víc – ale když se pak stejně rozhodnou objednat si latte a nasypou si do něj celou cukřenku, nechte je být – a užít si to.

Advertisements

Author: berlinkiddo

20 y.o. from Berlin/Prague.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s