OCTOBER HIGHLIGHTS

octcol
I might be writing these lines on a gloomy November Tuesday night; however, this doesn’t stop me from sharing the most inspirational highlights of the past month!

V sepsání největších highlightů října mi nezabrání ani fakt, že už je listopad, venku je sychravo a minulý měsíc se ztratil v nedohlednu. Tyhle věci ale stojí za to si připomenout!

inspiration would be @saaareee on instagram, thanks to her flawlessly aesthetic gallery and especially to her witty, smart captures on fitness, motivation and mental sanity (hah). Unlike almost all the other fitness girls around, she is not annoyingly enthusiatic about counting macros and creating the perfect online life – rather uses her sense of humour and great taste to ensure you that, well, she is human too. Go follow!

inspirace je pro mě @saaareee a její skvěle zkomponovaná galerie na instagramu, ve které najdete všechno, co se týká cvičení, motivace, ale i pozitivního mindsetu (uff) a rozhodování o kvalitě vlastního života, který děláme všichni denodenně. Sarita je navíc extrémně zábavná, její sarkasmus často míří na ni samotnou a spíš než iluzi dokonalosti kolem sebe vytváří dobrou náladu. 

music is an old-new discovery of mine that I happened to completely pass when it was released back in 2013. The Golden Age by Woodkid is an incredibly catchy mix of pop, classical orchestra and very emotional lyrics. Worth listening.

hudba je teda takový objevení Ameriky, jelikož album The Golden Age od Woodkid vyšlo už v roce 2013. Mě ale jeho kombinace popu, orchestru a skvělých textů chytla až teď, a nemůžu se ho nabažit! 

place is of course Amsterdam. Can’t stop thinking about the city, its people and galleries and coffee and I definitely hope to come back one day!

místem je pochopitelně Amsterdam, o kterým už se nebudu moc rozepisovat, protože na něj i tak nemůžu přestat myslet. Upřímně doufám že se zase brzo uvidíme!

read – while mostly known for Lolita, Nabokov wrote many other masterpieces, including Ada. Now this is The Great Novel in every sense of the word; perfect for the autumn reading sessions in bed, sipping hot tea.

čtení: po sto letech jsem se vrátila k Nabokovi, a to ne k Lolitě, ale k Adě, kterou u nás před nedávnem znovuvydalo nakladatelství Paseka. Je to jeden z těch “velkých románů” v pravým smyslu slova, a rozhodně stojí za přečtení – zvlášť, když se s ním zavrtáte do peřiny. 

do – I tried boxing for the first time and I’m hooked. Completely different from everything I have ever done; I love how all the action and dynamics really make you feel alive!

aktivitou října je pro mě bezpochyby box, ze kterýho jsem absolutně nadšená. Nepodobá se ničemu, co jsem předtím zkoušela. Spousta akce, potu, funění a nevímčeho, nicméně se nemůžu dočkat další lekce, až tam zas umřu ❤

Advertisements

Author: berlinkiddo

20 y.o. from Berlin/Prague.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s