BERLIN COFFEE: HAPPY WEDNESDAY AT HAPPY BARISTAS

With this little review, I would like to start off my Berlin coffee guide. Considering how much coffee (gallons) I’ve drunk since I moved here, I might as well get some use of it. Whether you live here or just bookmark new ideas for your next Berlin trip, coffee tips always come handy because there are SO many options and it’s easy to get lost in the crowd! So here we are – on a hunt for the perfect flat white, juicy filters and chewy chocolate cookies, starting at one of my very favourites – Happy Baristas.

Pokud mě na špinavým, šedým Berlíně něco nadchlo už na samým začátku, tak to definitivně byla ta spousta dobrýho kafe. Kaváren třetí vlny je tady vážně nespočet, což se ale negativně projeví ve chvíli, kdy si teda máte jednu vybrat – kam vlastně jít? Proto začínám tuhle minisérii kaváren z celýho Berlína. Jsou to moji oblíbenci, ve kterých kromě hipster baristů a stylovýho interiéru narazíte taky na skvělý kafe a milou atmosféru; a pro začátek tyhle požadavky ideálně reprezentují Happy Baristas!

I can’t even count how many times I’ve been to Happy Baristas during the last two semesters. I dragged numerous friends to this place; I’ve been here on a date, I used it as a study room, I got obsessed with their iced filter during the insanely hot July days.
It’s really not really that hard to understand why do I love this café so much – think delicious (!) coffee, wide selection of cakes with several vegan options, newly a breakfast&lunch menu and the nicest staff as a bonus.
The duo behind the project, Marian Plajdicko and Roland Lodr, has an exciting coffee history that is bond with Prague*(yay), which explains the partnership with Doubleshot, one of the leading Czech roasteries. Besides Doubleshot, coffee from The Barn and other brands is also represented and can be bought directly at the café. ( *source)
With the tap water fountain, climbing plants, pretty blue cups and a cool El Boco’s graffiti on the wall, the place has a very vibrant, positive atmosphere. It might be the motto “make good coffee&be nice to people”. It might be the best banana bread I’ve had in Berlin so far. Who knows. But the happiness is all around.

Dokud jsem ještě žila na koleji a každý den jezdila přes Ostkreuz, dopravní uzel ve východní části Berlína, bylo jednoduchý najít si záminku pro těch pár kroků a do Happy Baristas se dostat v podstatě každý týden. Ať už to bylo v horkem syčícím létě, kdy jsem se po cestě z práce stavovala pro ledový filtr s pomerančovou kůrou, nebo během sychravýho jara, kdy jsme si tam se Seyil zřídily improvizovanou studovnu, byla jsem nadšená  pokaždý.
Ono není zase tak těžký pochopit, proč tohle místo považuju za dobrou kavárnu, jelikož prostě odškrtává všechny klíčový ingredience – skvělá káva, nabídka koláčů i pro ty, co jsou vegani nebo gluten free, nově snídaňová a obědová nabídka a v neposlední řadě i usměvavá obsluha.
Marian Plajdicko a Roland Lodr za sebou oba mají úspěšný kávový projekty, který jsou částečně svázaný i s Prahou a Českem* – což taky vysvětluje Doubleshot na mlýnku. Kromě toho si ale můžete v kavárně koupit třeba The Barn a kafe dalších evropských pražíren.  (*zdroj informací)

Interiér je něco, co mě na začátku nějak neokouzlilo, ale postupně jsem mu přišla na chuť – záplavy pastelově modrý, popínavý kytky na stylovým dřezu s pitnou vodou, masivní graffiti od El Boca na zadní stěně. Já a záplava Friedrichshainských hipsterů, maminek s kočárkama, stydlivých důchodců a turistů v zářivých teniskách jsme důkaz, že motto “make good coffee and be nice to people” zřejmě doopravdy funguje a název není zvolený pro nic za nic. Nebo to je taky jejich skvělým banana bread. Lepší totiž v Berlíně nenajdete.

 

Advertisements

Author: berlinkiddo

20 y.o. from Berlin/Prague.

2 thoughts on “BERLIN COFFEE: HAPPY WEDNESDAY AT HAPPY BARISTAS”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s